Previous Next

Uważne słuchanie i bycie tu i teraz

Mamo, bo Ty mnie w ogóle nie słuchasz! Znacie to? W poprzednim poście pisałam o tym, jak to dzieciaki nie słyszą tego, co się do nich mówi. Dziś pochylę głowę, odwrócę sytuację i napiszę o nas - rodzicach. Bo, w teorii, wszyscy dobrze wiemy, że aby nawiązać właściwą nić porozumienia trzeba umieć słuchać i słyszeć dziecko. W praktyce jednak bywa już różnie.

 

Słuchać i słyszeć powoli uczy mnie mój młodzszy syn. Po zastanowieniu się jestem w stanie wymienić dwie przyczyny braku uwagi, tzn. kiedy nie słucham swojego dziecka. Mikołaj, jak to kilkulatek bardzo dużo gada. W zasadze gada ZA DUŻO. Mówi cały czas, nawet gdy nikt go nie słucha. Mówi nawet wtedy, gdy prosi się go o nie mówienie, bo przecież, jak może ktoś mu zabronić mówić. Już się do tego przyzwycziliśmy i po prostu czasami go nie słuchamy. A po drugie bywa, że jesteśmy z mężem tak zaabsorbowani jakimiś sprawami, że trudno nam się skoncentrować i przenieść uwagę na rozmowę z dzieckiem. Zauważyłam, że Mikołaj sam wypracował sobie na to sposób i kiedy ma naprawdę coś ważnego do powiedzenia, staje prze mną, robi minkę i mówi z wyrzutem: mamo, nie słuchałaś mnie! I to jest sygnał, że coś istotnego niestety przeoczyłam!

Właściwa komunikacja z dzieckiem, i nie tylko - polega na uważnym i aktywnym słuchaniu. Konia z rzędem temu, komu się to udaje. Najczęściej bywa tak, że reagujemy tylko na to, z czym się zgadzamy, albo czemu jesteśmy przeciwni, np. kiedy pyta: Mamo, mogę oglądać bajki? Jak z automatu odpowiadam -NIE! A pozostałe, neutralne informacje umykają gdzieś w powietrze. 

Bycie tu i teraz i słyszenie dziecka jest niebywale trudną sztuką. Brak uwagi i skupienia zawsze można zgonić na "takie czasy", że szybkie tempo życia, pośpiech, mnóstwo spraw na głowie i ciągłe zmęczenie, ale nie zapominajmy, że to wciąż mama i tata są odpowiedzialni za jakość komunkacji i jak w niedalekiej przyszłości będzie wyglądało dogadywanie się z własnymi, tylko nieco starszymi już dziećmi. Czy kiedyś moi synowie będą potrafili i chcieli ze mną rozmawiać?

Od dziś, za cel stawiam sobie uważne słuchanie moich dzieci.

O mnie

naglowne2

Cześć, mam na imię Ewa.
Mam 40 lat. Bywam różna. :)

Z wykształcenia jestem socjolożką.
Obecnie studiuję psychologię.

Jestem mamą (Filip 14 i Mikołaj 9).
Żoną (Tomek 46).
Właścicielką czarnego kota
o słusznym imieniu Harmider.

Pasjonuje mnie proste, ale aktywne życie i filozofia Slow.

Najbardziej cenię wolność.
Uwielbiam pokonywać własne granice.
Kręci mnie potrzeba tworzenia.
Nieustannie poszukuję sensu
i inspiracji.
Próbuję znaleźć dialog pomiędzy pędem, a spowolnieniem.

(...)

O Blogu

Mój minimalistyczny blog o tym, że w życiu potrzebna jest równowaga! O tym, co mnie najbardziej inspiruje, co napędza. O spójności, intuicji i zgodzie na bycie sobą. O pasji niosącej radość. Lekko o sekretach motywacji. O relacjach. Trochę o modzie. Co nieco o jedzeniu. Nic o polityce. Swojski rozdział o podróżach. Wszystko w odniesieniu do Slow Life. Trochę też o tym, co mnie nie obchodzi i do szczęścia mi nie jest potrzebne. Zapraszam. Ewa